Najpopularniejsze posty

poniedziałek

Reakcje alergiczne na biżuterię

Reakcje alergiczne na biżuterię


Skóra może w różnoraki sposób reagować na kontakt z biżuterią, a uzależnione jest to od wielu czynników.

Istnieją trzy objawy czynników alergicznych na biżuterię wykonaną z metali:

*czernienie skóry zwane: czarnym dermografizmem
*zapalenie skóry wynikające z bezpośredniego podrażnienia jej przez metal
*zapalenie skóry jako objaw reakcji alergicznej organizmu na kontakt z uczulającym metalem.


CZARNY DERMOGRAFIZM

Czarne przebarwienie, którego przyczyną jest biżuteria, nie jest oznaką uszkodzenia skóry, nie jest też stanem zapalnym, ani też żadną patologią. Jest to nieszkodliwy objaw oddzielania się twardych cząstek metalu, które następnie osadzają się na skórze, przechodzą przemianę chemiczną i dają czarne zabarwienie.




Części składowe stopów jubilerskich które jako oddzielone opiłki prowadzą do tego to: złoto, srebro, mosiądz oraz cynk. Powodem ścierania się metalu na cząstki są: sama skóra, która jest chropowata, oraz różnego rodzaju pudry, które działają na powierzchnię metalu jubilerskiego jak papier ścierny.

Wiadomo też, że określone cechy osoby noszącej biżuterię mają wpływ na wystąpienie powyższych symptomów. Do nich należy przede wszystkim skład potu !

ZAPALENIE SKÓRY WYNIKAJĄCE Z BEZPOŚREDNIEG PODRAŻNIENIA JEJ PRZEZ METAL

Stan zapalny skóry wywołany podrażnieniem jest skutkiem działania substancji, które uszkadzają warstwę zrogowaciałego naskórka, a następnie prowadzą do reakcji zapalnej położonej pod nią warstwy naskórka i skóry właściwej. Symptomy te występują właściwie u wszystkich ludzi w zróżnicowanym nasileniu.

Skoncentrowana sól (NaCl – chlorek sodu), która jest zawarta w pocie może powodować tworzenie się związków chemicznych metali, i uwalnianie się cząstek metalu ze stopów jubilerskich. Zdrowa skóra u większości ludzi radzi sobie z tym problemem, jednakże wystarczy lekkie odrapanie, czy otarcie w pobliżu noszonej biżuterii, by korozja metalu na skutek tworzenia się związków chemicznych stała się dokuczliwa.

STANY ZAPALNE JAKO OBJAWY ALERGII

Stany zapalne wywołane przez system obronny organizmu, są symptomem nadmiernej reakcji obronnej organizmu, czyli choroby zwanej alergią. System immunologiczny chroni organizm człowieka przed szkodliwym działaniem środowiska zewnętrznego. Szkodliwe substancje z otoczenia człowieka, wchodzące w kontakt z organizmem są unieszkodliwiane i usuwane z niego.


W przypadku niektórych osób system odpornościowy reaguje patologicznie wywołując miejscowe, lub ogólne stany zapalne.


Skłonności alergiczne występują zarówno w stosunku do substancji naturalnych, jak i sztucznych. Metale są potencjalnie szkodliwe, mimo że w organizmie jako elementy śladowe spełniają istotną rolę w kluczowych etapach przemiany materii. Metale, które w postaci jonów dostają się do organizmu przez skórę, są zwykle przetwarzane i wydalane, ewentualnie odpowiednio magazynowane w organizmie przez komórki systemu obronnego.


Niewielu ludzi reaguje na metale alergią. U osób z taką skłonnością, jony które uwalniają się ze stopów użytych w produkcji biżuterii, prowadzą do stanów zapalnych skóry.
Jest to proces etapowy, który przedstawiamy poniżej:


Następuje wstępna faza reakcji alergicznej, zwana uczulaniem

*metal koroduje i uwalniają się jego jony z biżuterii
*jony przedostają się poprzez warstwę zrogowaciałego naskórka do skóry właściwej (penetrują skórę)
*jon staje się antygenem w kontakcie z wyspecjalizowanymi komórkami
*z komórkami tymi kontaktują się białe ciałka krwi (limfocyty), które przy indywidualnych skłonnościach powodują nadmierną reakcję obronną (uczulenie)

Faza druga, czyli powstawanie stanu zapalnego przy ponownym kontakcie z alergenem

*ponowna ekspozycja „uczulonych” komórek krwi, na dodatni jon metalu
*powstanie miejscowego stanu zapalnego skóry (zapalenie skóry jako objaw reakcji obronnej organizmu na kontakt z uczulającym metalem).

Skłonność do alergii na złoto, srebro i platynę występuje niezwykle rzadko. Jednakże w stopach jubilerskich te składniki stosuje się w mieszaninie z innymi metalami, co w połączeniu z czynnikami zewnętrznymi może spowodować wystąpienie odczynu alergicznego, nawet u osób które do tej pory nie miały z tym najmniejszych problemów.


Kąpiele w słonej wodzie morskiej, dosalanie zupy ręką, jedzenie słonych orzeszków, może spowodować przedostanie się soli pod biżuterię noszoną na ręce, i przyspieszyć rozpoczęcie procesu alergicznego. Również stan naszego zdrowia, poprzez zawartość różnych substancji w wydzielanym przez organizm pocie, może okresowo wpływać na zwiększenie wydzielania się jonów metali z używanej biżuterii.

Wiele składników bierze udział w reakcjach łańcuchowych prowadzących do powstania reakcji alergicznych na biżuterię. Usunięcie jednego z elementów łańcucha może u osób podatnych na podrażnienia doprowadzić do lepszego tolerowania kontaktu z biżuterią

CZY REAKCJI ALERGICZNYCH NA BIŻUTERIĘ MOŻNA UNIKNĄĆ ?

Całkowicie nie. Możemy jednak jak w wypadku każdej alergii zaobserwować, jaki rodzaj biżuterii nas uczula, oraz nie kupować wyrobów o niskich próbach 8 i 10 karat, które zawierają najwięcej składników mogących prowadzić do podrażnienia skóry.



Opracowano (WĘC-Twój Jubiler) na podstawie materiałów firmy C.Hafner z artykułu Marty Kucewicz (konsultacja: lek.med. Aldona Wilk) Z&B 1/2000
Artykuł umieszczono za zgodą serwisu www.wec.com.pl

Brak komentarzy: