Najpopularniejsze posty

niedziela

Opal


Opal


Patrząc na niektóre opale zdaje się, że natura zamknęła w nich całe swoje piękno: ogień i błyskawice, wszystkie kolory tęczy, delikatne lśnienie odległych mórz. Australijscy Aborygeni wierzyli, że stwórca zszedł na Ziemię po tęczy, aby zanieść wszystkim ludziom wieść o pokoju. Tam, gdzie jego stopy dotknęły Ziemi, kamienie ożyły i zaczęły lśnić wszystkimi kolorami tęczy. Tak narodziły się opale.


Pochodzenie słowa "opal"

Słowo to pochodzi prawdopodobnie z greckiego opallios, który składa się z dwóch słów oznaczających "wzrok" oraz "zmianę", czyli "obserwowanie zmienności barwy".


Wierzenia

Opalom przypisywano podwójne działanie. Osobom kroczącym ścieżką rozwoju duchowego pomagał w kolejnych etapach drogi jako amulet i przewodnik. Przynosił jednak nieszczęście ludziom, którzy nie poddali się dokładnemu oczyszczeniu duchowemu. Wedle tradycji opal miał również moc leczniczą. Pomagał w zwalczaniu melancholii i chronił przed kłopotami. Działał tonizująco na system nerwowy, leczył serce, przywracał ostrość wzroku i blask oczu. Na Bliskim Wschodzie opale są kamieniami nadziei.



Opal przynosi szczęście zodiakalnym Wagom. Polecany jest również Koziorożcom. W astrologii jego odpowiednikiem jest królewska planeta Jowisz - o barwie tak zmiennej, jak opal


Zobacz wisiorek z opalem >>


Słynne opale

* Jednym z najsłynniejszych jest "Virgin Rainbow" mierzący 63.3 mm długości i od 13.3 mm do 14.3 mm szerokości. Ukazuje on zmienne, w zależności od oświetlenia, błyski we wszystkich kolorach tęczy.

* "Aurora Australis" z powodu swej barwy i przede wszystkim wielkości uważana jest za najcenniejszy czarny opal. Na czarnym tle kamienia pojawiają się barwy niebieska, zielona i czerwona w różnych odcieniach.


Występowanie opali

Ponad 95% światowego wydobycia opali pochodzi z Australii, a pozostałe 5% z Meksyku, północnej Brazylii oraz USA.


Szczegółowe informacje o opalach

Opal jest bezpostaciową krzemionką, która ulega czasem krystalizacji i, co znamienne, zawiera w sobie do 20% H2O. Tworzy skupienia zbite, ale też gąbczaste, często naciekowe oraz naskorupienia.

Pod względem strukturalnym opal stanowi jakby pośredni etap pomiędzy stanem doskonałego uporządkowania kryształu a całkowitym nie uporządkowaniem ciał bezpostaciowych.

Efekt opalizacji, jako zjawisko mieniące typowe dla opali szlachetnych, charakteryzuje się wyjątkowym bogactwem barw i różnorodnością kształtów (rysunków wzorców).

Zobacz pierścionki nie tylko z opalami>>


Opracowanie WĘC Twój Jubiler na podstawie książki "Gemmologia czyli nauka o kamieniach szlachetnych i ozdobnych" Wiesława Heflika i Lucyny Natkaniec - Nowak.
Artykuł umieszczono za zgodą serwisu www.wec.com.pl

Brak komentarzy: