Najpopularniejsze posty

niedziela

Koral


Koral


Korale nadają biżuterii szczególnego czaru - są odzwierciedleniem ludzkiej tęsknoty za latem, słońcem i odległymi ciepłymi morzami.

To oszlifowany fragment koralowca, tzw. "drzewa oceanów". Wykonuje się z nich formy o różnorodnych kształtach, np. kule, owale, formy nieregularne, w zależności od potrzeb.


Pochodzenie słowa "koral"

Lingwiści nadal nie są zgodni co do etymologii słowa "koral". Według niektórych wywodzi się ono z hebrajskiego gord bądź arabskiego garal, które oznaczają amulet. Inni uważają, że słowo to pochodzi od hebrajskiego goral.




Wierzenia
Korale w wielu kulturach uważane były za talizmany chroniące przed truciznami i złymi duchami. Małym dzieciom zakładano naszyjniki z korali, dla młodych dziewcząt koral często był pierwszym elementem biżuterii.


Zobacz pierścionek z koralem >>


Słynne korale

W przeszłości korale cieszyły się zmiennym zainteresowaniem - były okresy świetności, były i upadki, zapomnienia.

W ostatnich czasach szczytem elegancji stały się czarne i złote korale oraz wyjątkowo rzadkie - niebieskie. Szczególnie cenne są białe korale z lekkim odcieniem czerwieni "rumieńcem", często nazywane "Angelskin coral" czyli anielska skóra.


Zobacz biżuterię z "Angelskin coral" >>


Inne sławne gatunki korali to czerwony japoński "Moro Coral", bladoróżowy "Boke" oraz czerwony "Sardena".

Zobacz pierścionek z koralem "Moro">>

Zobacz koral "Boke">>


Występowanie korali

Koralowce występują w strefach silnych prądów ciepłych mórz. Najliczniej spotykane są wzdłuż wybrzeży Morza Śródziemnego i w Zatoce Biskajskiej, u wybrzeży Wysp Kanaryjskich, Archipelagu Malajskiego, Japonii, a także w Morzu Czerwonym i wzdłuż północno-zachodnich wybrzeży Australii.


Szczegółowe informacje o koralach

Korale nie zawsze są czerwone. Natura stworzyła korale w odcieniach od czerwieni do bieli i od niebieskiego do brązowego i czarnego.

Koralowce żyją od milionów lat w płytkich, ciepłych wodach morskich stref tropikalnych. Wyłowione oczyszcza się z tkanek miękkich, po czym poleruje, gdyż z natury są matowe z białymi lub jasnoróżowymi plamkami.

Korale są wrażliwe na wysoką temperaturę, gorącą wodę, kwasy i środki chemiczne. Biżuteria koralowa z czasem zatraca piękne, żywe barwy i charakterystyczny połysk, które przywrócić można przez zanurzenie w wodzie utlenionej i potarcie powierzchni kamienia czerwienią polerską.


Zobacz biżuterię z koralami


Opracowanie WĘC Twój Jubiler na podstawie książki "Gemmologia czyli nauka o kamieniach szlachetnych i ozdobnych" Wiesława Heflika i Lucyny Natkaniec - Nowak.
Artykuł umieszczono za zgodą serwisu www.wec.com.pl

Brak komentarzy: